Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
31 жовтня 2024 року Вища рада правосуддя ухвалила рішення про внесення подання Президентові України про призначення Філіппова Євгена Євгеновича на посаду судді Васильківського районного суду Дніпропетровської області.
ВРП звільнила п’ятьох суддів у відставку
29 жовтня та 31 жовтня 2024 року Вища рада правосуддя вирішила звільнити у відставку:
Степанову Оксану Савеліївну – з посади судді Покровського районного суду Дніпропетровської області;
Голяшкіна Олега Володимировича – з посади судді Шостого апеляційного адміністративного суду;
Курило Ліану Володимирівну – з посади судді Харківського апеляційного адміністративного суду (відряджена до Другого апеляційного адміністративного суду);
Маринчак Нінель Євгенівну – з посади судді Шостого апеляційного адміністративного суду.
Вовка Івана Володимировича – з посади судді Північного апеляційного господарського суду у зв’язку з поданням заяви про відставку.
Суддю Господарського суду Херсонської області Соловйова Кирила Володимировича (відрядженого до Господарського суду Одеської області) тимчасово відсторонено від здійснення правосуддя на підставі рішення Першої Дисциплінарної палати ВРП.
Рішення про притягнення судді до дисциплінарної відповідальності та застосування до нього дисциплінарного стягнення у виді подання про звільнення з посади ухвалила Перша Дисциплінарна палата ВРП 28 жовтня 2024 року.
У зв’язку з необхідністю врегулювання питань щодо призначення та звільнення з посад керівника служби дисциплінарних інспекторів, заступника керівника служби дисциплінарних інспекторів, дисциплінарного інспектора Вища рада правосуддя, рішенням № 3120/0/15-24 внесла зміни до Регламенту ВРП.
Розділ II Регламенту доповнено главою 61, у якій чітко визначені процедурні аспекти, пов’язані з призначенням та звільненням з посад у службі дисциплінарних інспекторів.
На Другій конференції «Правосуддя в національних судах у справах про воєнні злочини», організованій Програмою USAID «Справедливість для всіх» у співпраці з українськими та міжнародними партнерами, йшлося про виклики, з якими стикається судова система під час розгляду справ про воєнні злочини, про подальші кроки для забезпечення справедливого, безстороннього та ефективного розгляду судами України цих справ з огляду на кращі міжнародні та національні практики.
Під час сесії «Вдосконалення адміністрування справ про воєнні злочини в судах» заступник Голови Вищої ради правосуддя Дмитро Лук’янов зауважив, що відповідно до статистичних даних на сайті Офісу Генпрокурора зареєстровано 142 тисячі злочинів за статтею 438 Кримінального кодексу України. Водночас у 2022–2024 роках на розгляді в судах перебувало лише
85 проваджень.
Розгляд великої кількості таких справ є проблемою через доволі атомізовану судову систему (розгалужена система з великою кількістю дрібних судів – ред.) і водночас гострий дефіцит суддів.
Наразі в Україні працюють 479 судів першої інстанції, у яких 2171 суддя має спеціалізацію з розгляду кримінальних справ. Отже, розглядати такі справи в одному суді першої інстанції можуть у середньому 4–5 суддів. У судах першої інстанції дефіцит суддівських кадрів становить близько 30 %.
Підготовка Тіньового звіту – важливий крок в інтеграції України до ЄС
Заступник Голови Вищої ради правосуддя Дмитро Лук’янов взяв участь у заході «Український шлях до ЄС: Ключові висновки з Тіньового звіту щодо розділу 23 «Правосуддя та основоположні права» та Другої двосторонньої сесії Україна-ЄС щодо розділу 23 (Кластер 1 «Основи процесу вступу до ЄС»)».
30 жовтня 2024 року секретаріат ВРП передав Раді суддів України та Етичній раді висновки про результати спеціальної перевірки 12 кандидатів на дві посади членів Вищої ради правосуддя для встановлення відповідності кандидатів критеріям професійної етики та доброчесності.
Передача матеріалів відбулася відразу після того, як секретаріат ВРП отримав всі відповіді від уповноважених органів в межах проведення спеціальної перевірки.
Суддю Болградського районного суду Одеської області Висоцького Сергія Олександровича тимчасово відсторонено від здійснення правосуддя на підставі рішення Третьої Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя.
Рішення про притягнення судді до дисциплінарної відповідальності та застосування до нього дисциплінарного стягнення у виді подання про звільнення з посади ухвалила Третя Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя 30 жовтня 2024 року.
29 жовтня 2024 року відбулося офіційне засідання Конкурсної комісії з добору кандидатів на посади членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Під час засідання Комісією було прийнято рішення про допущення до співбесіди чотирьох кандидатів.
Відразу після надходження переліку вказаних кандидатів, секретаріат ВРП 30 жовтня 2024 року, передав Конкурсній комісії з добору кандидатів на посади членів ВККСУ довідки про результати спеціальної перевірки стосовно трьох кандидатів.
Довідка щодо четвертого кандидата буде складена та передана Комісії після надання кандидатом пояснень.
ВРП відтермінувала відновлення роботи Білозерського районного суду Херсонської області
У зв’язку з безпековою ситуацією в Херсонському регіоні 31 жовтня 2024 року Вища рада правосуддя ухвалила рішення відтермінувати початок відновлення роботи Білозерського районного суду Херсонської області до 1 березня 2025 року.
Херсонський міський суд Херсонської області продовжить розгляд справ, які надійшли на розгляд цього суду до 28 лютого 2025 року включно.
Відбулося обговорення проєкту концепції Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи
У процесі вдосконалення системи правосуддя, її наближення до користувачів судових послуг один із ключових напрямів – цифровізація судочинства, яка є не менш важливою, ніж вирішення кадрових, фінансових, матеріально-технічних та інших проблем.
Про це зазначив Голова ВРП Григорій Усик під час заходу, на якому обговорювали проєкт концепції ЄСІТС.
Як зазначив очільник ВРП, найважливіше, що хотіли би отримати від цієї системи судді і працівники апаратів судів, – це зручність, зрозумілість, доступність, захищеність і надійність, що дасть змогу підвищити ефективність правосуддя.
«Важливо, щоб ця система інтегрувалася з іншими інформаційно-телекомунікаційними системами, такими як єдина електронна система управління кримінальними провадженнями “Смерека” і система досудового розслідування "іКейс"», – акцентував Григорій Усик.